مهارت گوش کردن فعالانه

مهارت گوش کردن فعالانه
  • ۱۳۹۴/۷/۲۵ ساعت ۱۱:۳۳
  • مدیر وب سایت
  • 1234 بازدید

 گوش دادن با شنیدن فرق می کند. این اولین جمله ای است که استادان رشته های روان شناسی، مشاوره و البته خبرنگاری در درس های فنون مصاحبه می گویند.

گوش، پنجره ی دانایی است و گوش کردن ، كلید دانش است و راز بینش. به عقیده برنارد فراری، نویسنده کتاب «قدرت شنیدن»: «قوی شدن در گوش دادن بعنوان مهمترین مهارت اصلی در بیزنس؛ رمز کار برای ایجاد بینش و ایده‌های خوب و جدید است که منجر به موفقیت می شود.» از لحاظ فیزیولوژیک انسان قادر است واژه ها را سریع تر از آنچه می تواند صحبت كند؛ بفهمد. یك فرد عادی می تواند در دقیقه تا ۶۰۰ كلمه راپردازش كند در حالی كه نرخ تكلم همین فرد حدود ۱۲۵ تا۱۵۰ كلمه در دقیقه است. وقتی كه فردی به دیگری گوش فرا می دهد یكسری تغییرات در بدن وی صورت می گیرد. شنوایی افزایش می یابد دمای بدن بالا رفته و تنفس سریع تر می شودرانکین، یکی از پژوهشگران پیشگام علم ارتباطات، در مطالعه ای به این نتیجه رسیده است که حدود 70 درصد از زمان بیداری نمونه های آماری او در ارتباطات می گذرد. از این زمان، بخش هایی به گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن می گذرد که نسبت هر یک از آن ها، به درصد، به قرار ذیل است: گوش دادن: 45 درصد؛ سخن گفتن: 32 درصد؛ خواندن: 15 درصد؛ نوشتن: 11 درصد.

به عبارت صحیح تر مهارت گوش دادن پیش نیاز ارتباط کلامی و از دشوارترین رفتارهایی است که انسان بدان احتیاج دارد . عدم توانایی در شنونده بودن یكی از دلایل اصلی عصبانی شدن مردم از یكدیگر است. با این وصف گوش کردن امری مشکل ودارای موانع بی‌شمار است . یکی از این موارد مقایسه کردن است .در حین گوش دادن شما دائم در تلاشید تا بفهمید چه کسی باهوش‌تر، داناتر یا تواناتر است یا از سلامت عاطفی بیشتری برخوردار است؛ شما یا دیگری؟ مانع دیگر همخوان‌سازی است ، بدین معنا که بسیاری از مردم به هنگام شنیدن مطلبی ، به یاد کاری می‌افتند که خود انجام داده‌اند و آنچنان در خاطرات خود غرق می‌شوند که دیگر فرصتی برای گوش کردن واقعی به حرف‌های گوینده و یا تلاشی در جهت شناخت او ندارند. رؤیا پردازی از دیگر موانع در راه گوش دادن همدلانه است ؛ تصور کنید در حال گوش کردن هستید، یکی از گفته‌های گوینده ناگهان زنجیره‌ای از وقایع را در ذهن شما تداعی می‌کند و به رؤیا فرو می‌روید . مانع مهم دیگر در راه شنونده فعال بودن ؛ قضاوت کردن در حین سخنان گوینده است در حالی که یکی از قوانین درست گوش کردن آن است که پس از شنیدن تمام گفته‌ها درباره آن قضاوت شود. بسیاری از افراد حرف‌های گوینده را پالایش می‌کنند؛ یعنی برخی از نکات را گوش می‌دهند و مابقی را نشنیده می‌گیرند؛ در حقیقت به حالات فرد توجه می‌کنند.هم چنین باید از پند دادن ،دلجویی کردن و خواندن ذهن گوینده خودداری کرد .

اما  برای تقویت مهارت گوش دادن چه باید کرد ؟

1. وقتی که اصلا حسش را ندارید گوش ندهید

2. به زبان بدن طرفتان توجه کنید

3.در مورد گفته های طرف مقابلتان حرف بزنید نه درباره خودتان

4.با کلام و حالات بدنتان به طرف مقابل  بفهمانید ؛ به حرفهایش گوش می دهید

 

 و در آخر اینکه به هنگام شنونده بودن گفت و گوهای درونی ذهنتان را مدیریت کنید .

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من                                                          لاجرم آنچه به جایی نرسد فریاد است

 

منابع :سایت فکر نو، روزنامه همشهری، روزنامه جوان، ماهنامه معرفت 

 

ع.ط/76

 

نظر شما در خصوص این مطلب چیست؟