چگونه خواب آلود نباشیم

چگونه خواب آلود نباشیم
 • ۱۳۹۵/۴/۲۰ ساعت ۱۰:۳۷
 • مدیر وب سایت
 • 4421 بازدید

همگی ما بسیاری از مواقع دچار خواب آلودگی شدیم و هنگام حضور در محل کار، محل تحصیل و انجام بسیاری از امور روزمره به این علت کسل شده و کارایی لازم را نداشته ایم و سعی کرده ایم که بر این خواب آلودگی غلبه نماییم.
افراد  در فصل بهار بیشتر احساس خواب آلودگی میکنند و این دو دلیل عمده دارد. زمانی که از فصل زمستان با روزهای کوتاه و شب های طولانی وارد فصل بهار میشویم،  ساعت بیولوژیک بدن با ساعت های طولانی شب تنظیم شده است و حالا در فصل بهار نمیتواند با روزهای طولانی هماهنگ شود و شخص به اختلال خواب از نوع پر خوابی دچار میشود.
از سوی دیگر گردش خون در بدن در فصل بهار و زمستان متفاوت است. در فصل زمستان گردش خون در اندام ها کمتر و خون رسانی به مغز بیشتر است ولی در فصل بهار این روند بر عکس شده و گردش خون در اندام ها بیشتر و خون رسانی به مغز کمتر میشود و در نتیجه اکسیژن کمتری به مغز رسیده و موجب بروز خواب آلودگی میشود.
قطعا عواملی همچون تغییرات فصلی و مواردی چون آلودگی هوا و گرما در بروز خواب آلودگی ما نقش عمده ای دارند که البته ما نمیتوانیم تغییری در آنها ایجاد کنیم.اما راه های بسیاری برای رفع این حالت وجود دارد که بسیار ساده و کاربردی هستند. در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 

    داشتن خواب کافی
اگر میخواهید روز بعد را سرحال و بدون خواب آلودگی سپری کنید حتما شب به میزان کافی بخوابید. خواب کافی بین 6 تا 8 ساعت برای هر فرد است. که البته نباید بیشتر از این حد باشد چراکه خواب بیش از میزان نیاز باعث بی حس شدن قشر مغز شده و خواب آلودگی را تشدید میکند. برای رفع خستگی، خوابیدن به میزان 20 دقیقه در اواسط روز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

    حتما صبحانه بخورید
افرادی که صبحانه میخورند بسیار سرحال تر از افرادی هستند که این وعده غذایی را حذف میکنند. خوردن صبحانه باعث تبدیل شدن کربوهیدارتها به گلوکز شده و قند لازم برای مغز و فعالیت  بدن را تامین می نماید. که همین باعث تامین انرژی و سرحال بودن شما میشود.

 

    حضور در هوای آزاد
زمانی که احساس خواب آلودگی و کسالت دارید چند دقیقه ای در فضای باز حضور پیدا کنید. استشمام هوای آزاد باعث بهبود کسالت شما میشود. و اگر بتوانید قدری فعالیت بدنی  نیز در هوای آزاد داشته باشید بسیار موثرتر خواهد بود.

 

    کمبود آهن را جبران کنید
یک وجه مشترک بین افرادی که دارای فقر آهن هستند، احساس خواب آلودگی در آنهاست. شاید همه ی افرادی که دچار خواب آلودگی و بیحالی هستند کمبود آهن نداشته باشند ولی این خود یک دلیل مهم است که با مصرف مواد غذایی سرشار از آهن همچون گوشت قرمز، ماهی، جگر و قلوه، حبوبات، سبزیجات دارای برگ های سبز تیره همچون اسفنناج، زرده تخم مرغ و...میتوانید بر آن غلبه کنید.

 

    خرما بخورید
این ماده غذایی ارزشمند  به علت داشتن فسفر و پتاسیم بالا میتواند نقش بسیار مهمی در رفع خواب آلودگی شما داشته باشد.

 

    تامین ویتامین کنید
مصرف انواع ویتامین ها موجب سرحالی و شادابی شما میشود و احساس کسالت و خواب آلودگی را از شما دور می کند.با مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات تازه، ویتامین مورد نیاز خود را تامین کنید.


 
    آب کافی بنوشید
کم آب بودن بدن یکی از دلایل بسیار مهم برای احساس خستگی و خواب آلودگی است. بدن شما روزانه به میزان 2 لیتر آب احتیاج دارد. پس برای رفع خواب آلودگی آب کافی را به بدنتان برسانید.

موارد فوق از جمله راه کارهای مفید برای جلوگیری از خواب آلودگی میباشد که امیدواریم شما با استفاده از روش های ساده فوق، هیچ گاه خواب آلود نشوید و روزی شاداب و پر انرژی را سپری کنید.

 

لینک اشتراک گذاری:

dpaco.net/p/116

 

منابع:
Bultannews.com
Yjc.ir
Farsnews.com
Vista.ir

 ص.پ/116

نظر خوانندگان این مطلب
 1. ۱۳۹۶/۱۲/۴ ساعت ۱۹:۵۵

  سلام مرسی از راهنماییاتون من کنکور دارم صبح خیلی زود از خواب بیدار میشم شب6ساعت میخابم ساعت2بعد از ظهر تا3خیلی خابالو میشم نمیتونم درست درس بخونم
  امیدوارم بتونم با راهنماییای شما این ساعتو خوب درس بخونم

 1. ۱۳۹۷/۲/۳۱ ساعت ۱۹:۱۵

  مرسي از كمكتون واقعا مونده بودم چيكار كنم

 1. ۱۳۹۷/۵/۹ ساعت ۱۱:۴۰

  من خیلی زیاد میخوابم نمیدونم چیکار کنم لطفا میشه بگید دلیلش چی میتونه باشه

 1. ۱۳۹۸/۳/۱۶ ساعت ۷:۵۵

  من یه هفته‌ای هست که فقط میخوابم وقتی هم که میخوابم 15ساعت خوابم میبره هرکی هم کنو بیدار میکنه بازم خوابم میبره احساس میکنم تو این دنیا نیستم همش خوابم...لطفا راهنماییم کنید

نظر شما در خصوص این مطلب چیست؟