آیا شما تناسب اندام دارید

 آیا شما تناسب اندام دارید
 • ۱۳۹۴/۶/۲ ساعت ۸:۴۸
 • مدیر وب سایت
 • 4389 بازدید

بدن ما چه مقدار کالری احتیاج دارد؟

تعیین مقدار کالری مورد نیاز یک فرد احتیاج به محاسباتی دارد و با عواملی مانند سن، وزن بدن، جنس، شغل، میزان فعالیت بدنی و ورزش و غیره بستگی دارد. جداولی برای تعیین میزان کالری مورد نیاز افراد مختلف وجود دارد.

بعضی از سازمان های علمی نیاز به انرژی غذایی را در افرادی که وزن و قد متوسطی دارند و فعالیت بدنی آنها شدید نمی باشد برای زنان 2300 کالری و برای مردان 3200 کالری تعیین کرده اند.

 

آیا کالری که ما از راه غذا دریافت می کنیم کافی است؟

همه علاقه مند پیدا کردن جواب سوال بالا هستند. پزشک با معاینه شما می تواند بگوید شما در چه وضعیتی قرار دارید. اما یک راه ساده هم برای پیدا کردن جواب این سوال وجود دارد. اگر شما لاغر هستید یا چاق و یا وزن مناسبی با توجه به قد خود دارید. جداول استاندارد قد در این مورد به شما کمک می کند. اگر وزن شما نسبت به قدتان با ارقام جداول استاندارد تطبیق می کند، نشان می دهد که شما در گذشته کالری در حد نیاز بدن خود را به انرژی تبدیل نموده اید.

اگر وزن بدن شما از ارقام استاندار کمتر است لاغر هستید مفهوم آن این است که کالری دریافتی بدن شما کافی نبوده است. اگر شما وزن بیشتری نسبت به ارقام جداول استاندارد دارید چاق هستید نشان دهنده این واقعیت است که بیش از نیاز خود غذا خورده اید.اگر وزن شما نسبت به ارقام استاندارد تفاوت جزیی دارند و احساس ضعف نمی کنید و فعالیت روزانه شما خوب است و احساس سلامت و شادابی دارید و زود خسته نمی شوید، شما از نظر وزن مشکلی ندارید و مواظب باشید که وزن شما از ارقام استاندارد بیشتر فاصله پیدا نکند.

پروتئین کدام غذاها بهتر است؟

بدن ما در حالت سلامت می تواند هم از پروتئین غذاهای حیوانی و هم پروتئین غذاهای گیاهی استفاده نماید و اگر ما به اندازه کافی از غذاهای حیوانی و گیاهی مصرف نمائیم مشکلی از نظر دریافت پروتئین نخواهیم داشت. مهم این است که ما غذاهای غنی از نظر پروتئین را بشناسیم و هر کدام را که بیشتر دوست داریم و در اختیار ما هست مصرف نمائیم چرا که یکی از مهمترین گروه های غذایی مرتبط با وزن پروتوئین ها هستند.

 

در جداول پایین شما میتوانید بفهمید دارای چه نوع استخوان بندی هستید:

مقایسه وزن یا قد افراد در استخوان بندی های مختلف

( ارقام طبیعی برای مردها )

 
 ( ارقام طبیعی برای زنها )
 

در صورتیکه  وزن شما در جداول بالا  قرار ندارد شما جز افراد لاغر و یا چاق هستید که باید چاره ای برای آن بیندیشید.

و اما در انتها اگر شما هم در دسته افرادی هستید که نمیدانید چاق ، لاغر و یا متناسب هستید جدول زیر به شما کمک میکند که بدانید در چه گروهی قرار دارید:

 

منبع:آکا ایران

ص.پ/51

نظر خوانندگان این مطلب
 1. ۱۳۹۴/۶/۲ ساعت ۱۶:۴۹

  ممنونم از مطالب خوبتون مخصوصا برای بسیار مفید بود

 1. ۱۳۹۴/۶/۲ ساعت ۱۸:۵۹

  ممنونم خيلي جالب بود نمي دونستم وزنم ايده آله

 1. ۱۳۹۴/۶/۳ ساعت ۱۱:۰

  ممنون،مطلب خیلی مفیدی بود

 1. ۱۳۹۷/۱/۲۹ ساعت ۲۲:۲۳

  وزنم از قدم كمتره
  چيكار كنم؟؟؟
  آيا ضرر دارد وزن كمتر نظر به قد!!

نظر شما در خصوص این مطلب چیست؟