8 قدم برای داشتن یک مذاکره موفق

8 قدم برای داشتن یک مذاکره موفق
  • ۱۳۹۴/۸/۴ ساعت ۱۰:۱۴
  • مدیر وب سایت
  • 1094 بازدید

مذاکره  نه تنها برای تجارت بلکه هر فرد در زندگی خود در موقعیت های مختلف ناگزیر از مذاکره است. در اغلب تصمیم گیری هایی که با خود، خانواده و یا دوستان داریم باید مذاکره کنیم. چنانچه شما در این فن وارد و حرفه ای باشید، اطمینان واعتماد طرف مقابل را جذب کرده و رابطه خوبی برقرار خواهید کرد. هشت قدم زیر به شما یاد خواهد داد تا بتوانید در مذاکره موفق باشید:

قدم اول: از خودتان چند سوال بپرسید !

چرا مذاکره میخواهید؟ چرا این امر برای شما مهم است؟ در بسیاری از موارد باید ریشه مذاکره مشخص شود بنابراین، 5 سوال که با " چرا" شروع میشود را مطرح کرده  و به آن جواب دهید.

قدم دوم : با اعتماد به نفس، خوش رفتار، خونسرد و کنجکاو باشید.

درحین مذاکره احساسات برانگیخته میشود که نتیجه قضاوت ذهنی افراد است. بنابراین شما باید در طول مذاکره آرام باشید و مرتبا تن مثبت صدای خود را حفظ نمایید. حس کنجکاوی شما در طول جلسه باعث می شود شما بر روی موضوع تمرکز کرده و آرامش خود را حفظ کنید.

قدم سوم : تلاش کنید مذاکره برد-برد تمام شود.

در بعضی از مذاکرات، برد شما در ازاء باخت طرف مقابل می باشد. به عنوان مثال، در معامله خرید ماشین،  مطلوب شما پرداخت قیمت پایین است و فروشنده قیمت بالا.

مثال دیگر، مذاکرات در باب حقوق مابین استخدام کننده که مایل به پرداخت پایین است و شما برعکس. ولی در این مورد با تسهیلات خاصی مانند ساعت کار شناور، ارتباط از راه دور، مرخصی و غیره حقوق متعادل میشود و هر دوطرف به توافق می رسند.

این یک مذاکره برد – برد است .

قدم چهارم :  اشتیاق برای بهترین را داشته باشید.

قبل از مذاکره، موفقیت را برای خود تعریف کنید. " چه چیزی واقعا میخواهید؟"  در مورد آنچه دقیقا میخواهید قبل از مذاکره فکر کنید.

قدم پنجم : به جایگزین های خود فکر کنید.

ازآن جهت که مذاکره همیشه مطابق برنامه ریزی پیش نمی رود بنابراین وجود جایگزین اهمیت بالایی دارد. این نکته را با ذکر یک مثال شفاف میکنیم. فرض کنید شما به یک نمایشگاه ماشین می روید و دو ماشین توجه شما را جلب می کند، که یکی زیباتر از دیگری و گرانتر است. شما فقط در صورتیکه مذاکره خوبی داشته باشید می توانید این ماشین را بخرید وگرنه ماشین ارزانتر انتخاب شما خواهد بود. در اینجا ماشین گرانتر هدف شما و ارزانتر جایگزین شما می باشد.

قدم ششم : محدوده خود را طراحی کنید.

هدف شما و جایگزین شما، محدوده احتمال توافق را برای شما تعیین می کند که هر چه پایین تر از جایگزین شما باشد باید رد شود .

قدم هفتم : محدوده طرف مقابل را مشخص کنید.

" طرف مقابل چه میخواهد؟"  "بهترین جایگزین آنها چه می باشد؟" به طرف مقابل نشان دهید که می فهمید آنها چه می خواهند و اینکه چرا آن را میخواهند.

قدم هشتم : موافقت را بدست آورید.

محدوده خود را با طرف مقابل مقایسه کنید تا نقاط مشترک را بیابید. اینجا همان نقطه توافق است.

 

منبع: http://wikihow.com/Make-a-Successful-Negotiation

 

ف.ب/83

نظر شما در خصوص این مطلب چیست؟